Vdychovanie minerálnych vlákien najmä azbestu o veľkosti 5 - 100 µm môže vyvolať azbestózu, t.j. ochorenie pľúc s náhradou funkčného tkaniva väzivom, rakovinu pľúc a pohrudnice. Pre vznik týchto ochorení je rozhodujúca doba vystavenia organizmu azbestovým vláknam a celková dávka vdýchnutých vlákien. Rakovina pľúc sa niekoľkokrát častejšie vyskytuje u fajčiarov vystavených azbestovému prachu v porovnaní s nefajčiarmi.
Účinky na zdravie
Expozície materiály vyrobené z prirodzených sklo , minerálne vlny alebo troskové vlny bolo spojené s akútnou podráždenie pokožky , očí a horných dýchacích ciest . Záujem o dlhodobý vývoj pľúc zjazvenie ( tj pľúcnej fibrózy ) a rakovina bola vznesená , pretože vláknitého skla a ďalších syntetických sklených vlákien , pri vyrušenie, môže uvoľniť vlákna , ktorá sa môže stať vo vzduchu , inhalačné , a udržal v dýchacích cestách . Súčasťou koncernu pochádza z vedomia , že chronické vystavenie azbestových vlákien môže zvýšiť riziká pre pľúcnej fibrózy , rakovina pľúc a pleurálna mezotelióm a že tieto dôsledky trvať dlho rozvíjať . Nedávna ATSDR ( 2001 ) Toxikologického profilu pre azbest obsahuje podrobnejšie informácie o účinkoch na zdravie z azbestových vlákien . Na rozdiel od epidemiologických štúdií azbestu - pracovníkov vystavených žiareniu , epidemiologických štúdií z vláknitého skla pracovníci poskytujú konzistentné žiadne dôkazy pre zvýšené riziko mortality z nenádorovou respiračné ochorenia , rakovina pľúc , alebo pleurálna mezotelióm . Tkanivá a zjazvenie nádorov boli pozorované u hlodavcov vystavených sklenej vlny , minerálnej vlny alebo troskové vlny vlákna vnútropriedušnicovom nakvapkávaní do intrapleural implantáciu alebo injekcie , a peritoneálna injekcia , ale tieto lézie neboli pozorované v niekoľkých štúdiách hlodavcov vystavených inhalačná vlákna zo sklenej vaty alebo v niekoľkých málo štúdiách zahŕňajúcich peritoneálna injekcia kontinuálne vlákna vlákien.
Obvodové steny sú zateplené celulózovou tepelnou izoláciou a vnútorne priečky sklenou vatou spolu aj so stropom. Video poukazuje na nedokonalé uloženie sklenej vaty a tým vzniknuté medzery.